Není pěna jako pěna. Jaké jsou rozdíly?

 

Základní rozdělení montážních pěn a PUR pěn je na nízkoexpanzní a vysokoexpanzní a dále rozlišujeme pěny pistolové a trubičkové .

Nízkoexpanzní pěny obsahují méně stlačený hnací plyn, takže aplikovaná pěna zvětší svůj objem pouze minimálně, ale zato má mnohem vyšší hustotu. Využijete ji především při montáži obložkových zárubní, které by se při použití vysokoexpanzní pěny mohly prohnout a zdeformovat. Dále je vhodná na fixaci okenních rámů, výplně užších spár, mezer, kabelových a potrubních prostupů nebo nedostatků vzniklých při lepení EPS a XPS polystyrenových desek. Nízkoexpanzní pěny mají relativně menší výtěžnost než pěny vysokoexpanzní.

 

Vysokoexpanzní pěny naopak zvětší svůj objem několikanásobně a jsou tak schopny vyplnit mnohem větší mezery při nižší spotřebě. Využívají se především pro vyplňování mezer mezi zděnými příčkami a stropem nebo podlahou. Výborně poslouží i jako tepelná či zvuková izolace.

 

Trubičkové pěny (někdy označované jako hobby) mají na hrdle plastovou aplikační trubičku, kterou probíhá nanášení pěny. Není potřeba žádné pistole na pěnu a aplikaci tak zvládne každý i bez vybavení. Nevýhodou je, že po ukončení práce pěna v trubičce zaschne a i když ještě dóza není prázdná, opakované použití pěny není možné. Z tohoto důvodu se trubičkové pěny vyrábí v menších objemech na jedno použití. Další nevýhodou je, že dávkování pěny trubičkou se nedá nijak nastavit a může být složitější aplikovat správné množství pěny.

 

Pistolové pěny jsou určeny na aplikaci pomocí pistole na pur pěnu. Bývají označovány za PROFI pěny, jelikož vyhovují vyšším požadavkům řemeslníků. Při aplikaci je možné měnit dávkování pěny a po ukončení práce a důkladném očištění pistole je možné stejnou dózu se zbylou pěnou použít jindy. Dále se aplikační pistolí dostanete hlouběji než s trubičkou a je možné tak vyplňovat úzké a hluboké otvory. Pistolové pěny mají zpravidla vyšší objem a tedy i výtěžnost. Nevýhodou je náročnost na čištění aplikační pistole pomocí čističe na pur pěnu ihned po dokončení práce, jelikož vytvrzená pěna by pistoli nenávratně ucpala. Zároveň je nutné pořídit samotnou aplikační pistoli, čímž vzniká další náklad.

 

Jaké montážní pěny existují?

Většina pěn je dodávána jak v pistolové, tak v trubičkové variantě.

 

Nízkoexpanzní polyuretanová pěna

Nízkoexpanzní PU pěna se používá na montáž dřevěných obložkových zárubní, okenních rámů, vyplňování menších spár a mezer. Nedochází k velkému rozpínání aplikované pěny a vytvrzená pěna má vyšší hustotu. K dostání v pistolové i trubičkové variantě a také jako multipoziční MAXI.

 

Vysokoexpanzní polyuretanová pěna

Klasická PUR pěna s vysokou mírou expanze po aplikaci. Univerzální použití - na vyplňování nejrůznějších mezer, kabelových a potrubních prostupů a chrániček, k fixaci konstrukcí, rámů a různému lepení. Ideální pro rozepření mezer mezi stropem a příčkou.

 

Zimní expanzní pěna

Zimní PUR pěna je standardní montážní pěna se zvýšeným rozsahem aplikačních teplot. Většinu zimních montážních pěn lze aplikovat až do -15°C. Pěna rychle tvrdne a po vytvrzení je mrazuvzdorná až do -40°C.

x

Vnitřní parapety

PVC Krytky

Tyto koncovky jsou univerzální, můžete je použít jak před aplikací omítky, tak v případě hotových omítek. Jsou tvarem a principem podobné hliníkovým koncovkám před omítkou.


Venkovní parapety

PVC Krytky

Tyto koncovky jsou univerzální, můžete je použít jak před aplikací omítky, tak v případě hotových omítek. Jsou tvarem a principem podobné hliníkovým koncovkám před omítkou.

Hliníkové krytky před omítkou

Tyto koncovky zvolte v případě, že na domě omítku ještě nemáte hotovou. Omítka pak částečně koncovky přikryje, budou v ní zapuštěné. Tyto koncovky je však možné použít i v případě, že jsou omítky již hotové.

Hliníkové krytky po omítce

Tyto koncovky volte v případě, že kolem oken máte omítku již hotovou. Koncovka pak k čisté omítce přiléhá a případné nerovnosti se zatmelí. Tyto koncovky není vhodné použít, pokud nejsou omítky hotové.